Ωρολόγιο Πρόγραμμα

pdf blue small

 

 

ΠΑΝΤΕΙΟΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΧΟΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-2021

 

ΕΝΑΡΞΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ 08/03/2021

ΛΗΞΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ     18/06/2021

Η διδασκαλία των μαθημάτων θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως

                                                                                                 Αρ.Πρωτ. 9148/17-02-2021

logo

 

 

ΔΕΥΤΕΡΑ


KM 520028

ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ

Ε.ΔΙ.Π Ν. ΚΟΥΤΣΟΥΓΕΡΑ                              

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα  10.00-12.00

 

Κ.Μ 520205

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ  Σ. ΜΠΟΥΚΑΛΑ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 10.00-13.00

 

Κ.Μ. 520057

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ K. ΡΟΖΑΚΟΥ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ  Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα 13.00-16.00

 

Κ.Μ 520233

ΚΡΙΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ

ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Α. ΛΑΒΡΑΝΟΥ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 13.00-16.00

 

Κ.Μ 520201 *

ANTHROPOLOGY AND ARCHAEOLOGY (ERASMUS )

ΑΝΑΠΛ.ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ  Ε. YALOURI

Ώρα 17.00-19.00                            

 

Κ.Μ 520059

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Δ. ΚΟΦΤΗ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Δ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα 17.00-20.00

 

Κ.Μ 520190

ΜΕΘΟΔΟΙ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΠΟΣΟΤΙΚΗ

ΕΡΕΥΝΑ

ΠΑΝΕΠ/ΚΗ ΥΠΟΤΡΟΦΟΣ A. ΥΦΑΝΤΗ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 17.00-20.00

 

Κ.Μ 520145

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ: ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Γ. ΤΣΙΜΟΥΡΗΣ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ (ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ)

Ώρα 17.00-20.00

                                                                                                 

 

ΤΡΙΤΗ

ΚΜ. 520060

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ

ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ D. RIBOLI

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Δ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα 08.00-11.00

 

Κ.Μ 520230*

ANTHROPOLOGY AND CRITICAL DISCOURSE ANALYSIS (ERASMUS)

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ S. BOUKALA

Ώρα 10.00-12.00

 

Κ.Μ 520211

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΤΟΥ

Ε.ΔΙ.Π ΑΙΚ. ΜΕΛΙΣΣΙΝΟΥ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 11.00-14.00

 

Κ.Μ 520141

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Α. ΑΓΓΕΛΙΔΟΥ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Β ΕΞΑΜΗΝΟΥ                                         

Ώρα 14.00-17.00

 

Κ.Μ 520214

ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ

ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Σ. ΒΙΔΑΛΗ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 14.00-17.00

 

Κ.Μ 520223                                                                       

ΓΛΩΣΣΑ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΗ ΚΑΤΩ ΙΤΑΛΙΑ                                     

Ε.ΔΙ.Π. Χ. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ                                        

ΕΠΙΛΟΓΗΣ   

Ώρα 14.00-17.00

                                                                         

Κ.Μ. 520108

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΟΥΡ. ΑΣΤΡΙΝΑΚΗ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 17.00-20.00

 

Κ.Μ 520424                                                       

ΠΟΛΥΤΡΟΠΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ         

ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Ε. ΓΙΑΛΟΥΡΗ                            

ΕΠΙΛΟΓΗΣ (ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ)                                                                                              

Ώρα 17.00-20.00

      

ΤΕΤΑΡΤΗ

 

Κ.Μ. 520057

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ

Ε.ΔΙ.Π. Χ. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ                                        

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ  Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα 09.00-11.00

 

Κ.Μ. 520110

ΕΘΝΟΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΕΣ      

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΠΑΝΕΠ/ΚΗ ΥΠΟΤΡΟΦΟΣ Α. ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Δ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα 11.00-14.00

 

Κ.Μ 520225

ΣΥΓΓΡΑΦΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Ε.ΔΙ.Π. Χ. ΚΑΝΑΚΗ—Γ. ΛΕΙΒΑΝΑ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 11.00-14.00

 

KM 520033

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ

ΠΑΝΕΠ/ΚΗ ΥΠΟΤΡΟΦΟΣ Α. ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 14.00-17.00

 

KM 520028

ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ

ΠΑΝΕΠ/ΚΗ ΥΠΟΤΡΟΦΟΣ Γ. ΣΑΡΙΚΟΥΔΗ    

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα  17.00-20.00

 

ΚΜ 520191

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΥΠΟΤΡΟΦΟΣ Α. ΥΦΑΝΤΗ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 17.00-20.00

  

Κ.Μ 520222

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ

Ε.ΔΙ.Π Ν. ΚΟΥΤΣΟΥΓΕΡΑ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 17.00-20.00

                                                    

ΠΕΜΠΤΗ

 

Κ.Μ 520215

ΑΝΤΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Σ.ΒΙΔΑΛΗ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 10.00-13.00

 

Κ.Μ. 520196 *

ANΤΗROPOLOGICAL RESEARCH IN GREECE AND THE MEDITERRANEAN (ERASMUS)

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ K. ROZAKOU

Ώρα  10.00-12.00

 

Κ.Μ. 520011

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ ΙΙ

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ

Ε.ΔΙ.Π ΑΙΚ. ΜΕΛΙΣΣΙΝΟΥ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα    10.00-12.00

 

ΚΜ 520182

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΘΝΟΤΙΣΜΟΥ

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Α. ΝΟΤΑΡΑΣ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Δ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα 14.00-17.00

 

Κ.Μ 520168

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Α. ΑΓΓΕΛΙΔΟΥ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 14.00-17.00

 

Κ.Μ 520228*

ΑΝΤΗROPOLOGY OF VIOLENCE AND CONFLINCT (ERASMUS)

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ OUR. ASTRINAKI

Ώρα 14.00-16.00

 

Κ.Μ 520232

ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΛΟΓΙΑΣ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Α. ΛΑΒΡΑΝΟΥ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 14.00-17.00

 

Κ.Μ.520142

ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΗ ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ (19ος ΑΙΩΝΑΣ)

ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Ν. ΜΑΡΩΝΙΤΗ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Β΄ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα 17.00-20.00

 

Κ.Μ 520162                                                                            

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ                 

ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ  Ε. ΓΙΑΛΟΥΡΗ                            

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 17.00-20.00

 

Κ.Μ 520138                                                           

ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ                 

Π. ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΑΣ ΔΙΔΑΣΚΩΝ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 407/80                          

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 17.00-20.00

              

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Κ.Μ. 520194

ΨΗΦΙΑΚΗ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ

ΠΑΝΕΠ/ΚΗ  ΥΠΟΤΡΟΦΟΣ Α. ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα  09.00-12.00

 

Κ.Μ. 520163

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ  Σ. ΜΠΟΥΚΑΛΑ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 12.00-15.00

 

Κ.Μ. 520147

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΛΑΩΝ (19ος-μέσα 20ουΑΙ.)

ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Ν. ΜΑΡΩΝΙΤΗ

ΕΠΙΛΟΓΗΣ 

Ώρα  12.00-15.00

 

Κ.Μ. 520011

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ ΙΙ

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΡ. ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΥ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα    12.00-15.00

                                                             

Κ.Μ. 520049

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ

ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΟΥΡ. ΑΣΤΡΙΝΑΚΗ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Δ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Ώρα 16.00-19.00

 

Κ.Μ. 520158

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΘΝΟΓΡΑΦΙΑ

ΠΑΝΕΠ/ΚΗ ΥΠΟΤΡΟΦΟΣ Γ. ΣΑΡΙΚΟΥΔΗ    

ΕΠΙΛΟΓΗΣ 

Ώρα 16.00-19.00

 

Κ.Μ 520105

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΔΥΤΙΚΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

Λ. ΤΕΝΤΟΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΩΝ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 407/80

ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ώρα 16.00-19.00

    

* Τα μαθήματα απευθύνονται μόνο σε φοιτητές/τριες Erasmus.

 

 

Η Πρόεδρος του τμήματος

Αναπλ. Καθηγήτρια Ε. Τουντασάκη

 

 

 

 

 

 

Ηλεκτρονικές υπηρεσίες

Βιβλιοθήκη

ergastirio logo

panteion banner

erasmus banner

panteion ELKE banner

eakapp

diaugeia

Επικοινωνία

+30 210 920 1047,  +30 210 920 1048
  santhrop'@'panteion.gr
  Λεωφ. Συγγρού 136, 176 71 Καλλιθέα