pdf blue small

 

ΠΑΝΤΕΙΟΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΧΟΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ

Αθήνα 28/9/2022

Αριθ. πρωτ. 11816

logo

 

 

Ακαδ. έτος 2022-23

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ χειμερινού εξαμήνου

(Έναρξη 10.10.2022 - Λήξη 20 Ιανουαρίου 2023)

 

Α' ΕΞΑΜΗΝΟ
30 ECTS ανά εξάμηνο
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

 

A/A
Κ.Μ.
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
ΔΙΔΑΣΚΩΝ / ΟΥΣΑ
ΑΙΘΟΥΣΑ
ΗΜΕΡΕΣ / ΩΡΕΣ
ECTS
1. 520003  Εισαγωγή στην Κοινωνική Ανθρωπολογία  Π. Πετρίδης Αμφιθέατρο 2 Πέμπτη 15:00-18:00 6
2. 520089  Εισαγωγή στην Κοινωνική Θεωρία  Αλ. Λαβράνου Αμφιθέατρο 2  Παρασκευή 12.00-15.00 6
3. 520142  Θέματα Ελληνικής Ιστορίας: 19ος-20ος  Ν. Μαρωνίτη 102 Δευτέρα 09:00-12:00  6
4. 520191  Μέθοδοι και Τεχνικές της Κοινωνικής Έρευνας  Τρ. Λεμοντζόγλου Αμφιθέατρο 2   Τετάρτη 18:00-21:00  6
5. 520195 Πληροφοριακή παιδεία: Μεθοδολογία αναζήτησης, αξιολόγησης και χρήσης πηγών*  Χρ. Κανάκη

Αμφιθέατρο Σάκη Καράγιωργα 1

Τρίτη 12.00-15.00 6

 

 

Γ' ΕΞΑΜΗΝΟ
30 ECTS ανά εξάμηνο
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

 

A/A
Κ.Μ.
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
ΔΙΔΑΣΚΩΝ / ΟΥΣΑ
ΑΙΘΟΥΣΑ
ΗΜΕΡΕΣ / ΩΡΕΣ
ECTS
1. 520031  Ανθρωπολογικές Θεωρίες της Οικογένειας και της Συγγένειας  Ειρ. Τουντασάκη Αμφιθέατρο 2 Τρίτη 12:00-15:00 6
2. 520032  Ανθρωπολογία της Θρησκείας και των Συμβολικών Συστημάτων  Γ. Μακρής 102 Παρασκευή 15.00-18.00 6
3. 520033  Ανθρωπολογία του Σώματος

Δ.-Μ. Βαρβαρέζου

Α4 Τετάρτη 12.00-15.00 6
4. 520047  Αστική Ανθρωπολογία  Λ. Οικονόμου  Αμφιθέατρο 2 Τρίτη 9.00-12.00 6
5. 520084  Ανθρωπολογικές Προσεγγίσεις της Μετανάστευσης  Γ. Τσιμουρής 102 Δευτέρα 12.00-15.00  6

 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ Γ' & Δ' ΕΤΟΥΣ
Επιλέγονται 6 μαθήματα ανά εξάμηνο (30 ECTS)

 

A/A
Κ.Μ.
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
ΔΙΔΑΣΚΩΝ / ΟΥΣΑ
ΑΙΘΟΥΣΑ
ΗΜΕΡΕΣ / ΩΡΕΣ
ECTS
1. 520040 Ανθρωπολογία και Υλικός Πολιτισμός  Π. Καράμπαμπας Α1 Τετάρτη 12:00-15:00 5
2. 520064 Ανθρωπολογία των Ισλαμικών Κοινωνιών**  Γ. Μακρής Αμφιθέατρο 2 Πέμπτη 18.00-21.00 5
3. 520103 Ανθρωπολογία της Υγείας   Δ.-Μ. Βαρβαρέζου Α1 Τρίτη 15.00-18.00 5
4. 520106 Ανθρωπολογία του Τουρισμού   Γ. Τσιμουρής Α1 Τρίτη 18.00-21.00 5
5. 520109 Ταυτότητα, Ετερότητα και Πολυπολιτισμικότητα  Α. Νοταράς Α1 Δευτέρα 12.00-15.00  5
6. 520135 Ανθρωπολογία της Ευρώπης και της Ε.Ε.  Σ. Μπουκάλα Α1 Δευτέρα 18.00-21.00 5
7. 520141 Οικονομία και Κοινωνία  Αλ. Αγγελίδου Γ6 Πέμπτη 12.00-15.00 5
8. 520144 Ανθρωπολογία της Βίας και των Συγκρούσεων  Γ. Σαρικούδη Α1 Παρασκευή 18.00-21.00 5
9. 520149 Ανθρωπολογία και Χώρος  Π.Πετρίδης Α1 Πέμπτη 12.00-15.00 5
10. 520155 Ευρωπαϊκή Ιστορία Ν. Μαρωνίτη Α1 Τρίτη 12.00-15.00 5
11. 520160 Ανθρωπολογία άλλων κοινωνιών: Το παράδειγμα των Βαλκανίων  Αλ. Αγγελίδου Α1 Παρασκευή 12.00-15.00 5
12. 520170 Τεκνοθεσία και Ιατρικά Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή: Ιδεολογίες και Τεχνολογίες της Συγγένειας  Ειρ. Τουντασάκη Α1 Πέμπτη 15.00-18.00  5
13. 520185 Εθνογραφία της Ρωσίας και των Χωρών της Πρώην Σοβιετικής Ένωσης  Α. Νοταράς  Α1 Πέμπτη 18.00-21.00  5
14. 520188 Μέθοδοι Συλλογής Δεδομένων στην Ποσοτική Έρευνα  Τρ. Λεμοντζόγλου Α1 Παρασκευή 9.00-12.00  5
15. 520193 Εθνο-Ιατρική  D. Riboli Α1 Δευτέρα 9.00-12.00  5
16. 520209 Κράτος, Δίκαιο, Κοινωνία και Κοινωνικός Έλεγχος  Σ. Βιδάλη Α1 Τετάρτη 18.00-21.00  5
17. 520211 Ανθρωπολογία της Τροφής και του Ποτού  Κ. Μελισσινού Α1 Δευτέρα 15.00-18.00  5
18. 520214 Νέοι και Έγκλημα  Σ. Βιδάλη Α1 Τρίτη 9.00-12.00  5
19.  520224 Σύνορα, Μετακίνηση και Εξουσία  Γ. Σαρικούδη Α4 Δευτέρα 18.00-21.00  5

 

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ

 

A/A
Κ.Μ.
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
ΔΙΔΑΣΚΩΝ / ΟΥΣΑ
ΑΙΘΟΥΣΑ
ΗΜΕΡΕΣ / ΩΡΕΣ
ECTS
1. 520195 Πληροφοριακή παιδεία: Μεθοδολογία αναζήτησης, αξιολόγησης και χρήσης πηγών* Γ. Λειβανά Α1 Τετάρτη 10:00-12:00  
2. 520195 Πληροφοριακή παιδεία: Μεθοδολογία αναζήτησης, αξιολόγησης και χρήσης πηγών*  Γ. Λειβανά  Α1  Παρασκευή 16:00-18:00  

 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ERASMUS

 

A/A
Κ.Μ.
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
ΔΙΔΑΣΚΩΝ / ΟΥΣΑ
ΑΙΘΟΥΣΑ
ΗΜΕΡΕΣ / ΩΡΕΣ
ECTS
1. 520198 Anthropology of Tourism (ERASMUS+)*** Tsimouris Giorgos Γ6 Τρίτη 12:00-15:00 7,5
2. 520199  Anthropology of Islamic Societies (ERASMUS+)***  Makris Gerasimos  Αμφιθέατρο 2  Πέμπτη 18:00-21:00 7,5
3. 520207  Identity, Alterity and Multiculturalism (ERASMUS+)***  Notaras Andreas  Γ6 Πέμπτη 15:00-18:00 7,5

 

*   Στο πλαίσιο του μαθήματος προβλέπεται εβδομαδιαία φροντιστηριακή άσκηση δύο ωρών σε δύο ομάδες (Γ. Λειβανά).

** Το μάθημα θα διδαχθεί στα αγγλικά.

*** Το μάθημα απευθύνεται μόνο σε φοιτητές/τριες Erasmus.

 

H Πρόεδρος του Τμήματος

 Αναπληrώτρια Καθηγήτρια D. Riboli

 

 

 

 

Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες

Άμεση πρόσβαση, με ένα κλικ, σε όλες τις χρήσιμες ηλεκτρονικές υπηρεσίες καθημερινής χρήσης.

ΔΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

Τελευταία Νέα

  • 20
    Ιαν '23

    Συν-αισθηματικά τοπία φροντίδας: Έμφυλη βία και ανθεκτικότητα κατά τη διάρκεια της πανδημίας του Covid-19 (CovCare)

    header

    Αθήνα 20/1/2023

     

    Στο πλαίσιο διεξαγωγής και υλοποίησης του ερευνητικού προγράμματος “Συν-αισθηματικά τοπία φροντίδας: Έμφυλη βία και ανθεκτικότητα κατά τη διάρκεια της πανδημίας του Covid-19″ (CovCareμε συνεργαζόμενο φορέα τη Διοτίμα-Κέντρο για τα έμφυλα δικαιώματα και την ισότητα, το οποίο στεγάζεται στο Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πάντειον Πανεπιστήμιο και πραγματοποιείται με χρηματοδότηση από το ΕΛΙΔΕΚ, Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας & Καινοτομίας, στο πλαίσιο της 4ης Προκήρυξης της Δράσης “Επιστήμη και Κοινωνία”, Εμβληματική Δράση με τίτλο “Παρεμβάσεις προς αντιμετώπιση των οικονομικών και κοινωνικών επιπτώσεων της πανδημίας COVID-19,” ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα επεισόδια μυθοπλασίας (podcasts) και είναι πλέον διαθέσιμα στην ιστοσελίδα μας! 

    Μπορείτε να τα ακούσετε, αλλά και να διαβάσετε τα σενάρια (για άτομα με ακουστική αναπηρία), εδώ: https://covcare.gr/podcast-syn-aisthimatika-topia/

    Βρισκόμενες μπροστά σ’ένα σε ένα «πυκνό πεδίο» πολλαπλών πληροφοριών για τις μορφές που πήρε η έμφυλη βία κατά τη διάρκεια της πανδημίας, μας απασχόλησε όχι μόνο να το να «ακουστούν» δημόσια οι εμπειρίες έμφυλης βίας, οι επιθυμίες, τα όνειρα και οι προσδοκίες των όσων επέζησαν της βίας, αλλά και να ακουστούν με τρόπο που δεν θα αναπαρήγαγε στερεότυπα θυματοποίησης, άρα δεν θα επανατραυμάτιζε τα εμπλεκόμενα υποκείμενα. 

    Το αναπαραστατικό μέσο που διαλέξαμε στηρίζεται σε πραγματικές αφηγήσεις συνομιλητριών μας· μολαταύτα, τις επαν-επινοεί, μέσω της μυθοπλαστικής δραματοποίησής τους: τις αποσυνδέει, δηλαδή, από εκείνα τα υποκείμενα που στις στερεοτυπικές δημόσιες συζητήσεις παρουσιάζονται ως «περιπτώσεις» δήθεν ξεχωριστές ή ιδιαίτερες από τους υπόλοιπους πολίτες και τις μετα-αφηγείται, «μετα-φέροντάς» τες σε νέο πλαίσιο, στη δραματοποιημένη δομική-καθημερινή βία που υφιστάμεθα όλες/οι/α.

    Ελπίζουμε ότι αυτό το ηχητικό μέσο θα φέρει στο προσκήνιο τα «συν-αισθηματικά τοπία φροντίδας», τους «χώρους» δηλαδή όπου η βιωμένη και βιούμενη έμφυλη βία διαπλέκεται με την πολιτική και τη συν-αισθηματική οικονομία της (θεσμικής και μη) φροντίδας και επομένως θα δείξει, σε κάποιο βαθμό πάλι, το πώς, γενικότερα με την έρευνά μας, θέλουμε να παρέμβουμε παραγωγικά στις κατεστημένες οριοθετήσεις αυτού «που είναι δυνατόν να ακουστεί», όπως έχει τονίσει η Αθηνά Αθανασίου (2016: 156).

    Ταυτόχρονα η πρώτη μας δημόσια εκδήλωση με τίτλο "Δουλεύοντας στο πεδίο της έμφυλης βίας: Επείγοντα ερωτήματα και επιστημολογικά διλήμματα στη δημόσια ανθρωπολογία" ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Για όσ@ από σας δεν ήσασταν εκεί, μπορείτε να την παρακολουθήσετε στο εξής λινκ: https://covcare.gr/doyleyontas-pedio-tis-emfylis-via/

    Η ερευνητική ομάδα CovCare 
    Ειρήνη Αβραμοπούλου (Ε.Υ.) 

    Επίκουρη Καθηγήτρια Κοινωνικής Ανθρωπολογίας

    Ελένη Παπαγαρουφάλη 

    Ομότιμη Καθηγήτρια Κοινωνικής Ανθρωπολογίας
    Σύνθια Μαλακάση 

    Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια, Κοινωνική Ανθρωπολόγος
    Νατάσα Τσάκωνα

    Απόφοιτη Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) Κοινωνικής Ανθρωπολογίας

  • 18
    Ιαν '23

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΠΙΤΥΧOΝΤΩΝ/ΟΥΣΩΝ- ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

    header

    Αθήνα 18/1/2023

    Σύμφωνα με την από 18/1/2023 απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος, ανακοινώνεται ότι επιτυχόντες/ουσες κατατακτηρίων εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2022-2023 είναι οι εξής:

    1 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΜΑΡΙΑ

     2 ΖΟΛΩΤΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

     3 ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΛΙΖΑ ΞΑΝΘΙΠΗ 

    4 ΜΠΑΣΑΜΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΩ

     5 ΑΟΥΑΝΤ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

     6 ΚΑΡΑΤΖΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

    Οι επιτυχόντες/ουσες καλούνται για την εγγραφή τους να καταθέσουν με φυσική παρουσία στη Γραμματεία του Τμήματος Τρίτη 10.00-13.00 ή ηλεκτρονικά στο email  santhrop@panteion.gr από 18/1/2023 έως και 24/1/2023 την αίτηση αρχικής εγγραφής (εδώ).

     

    Η Γραμματέας του Τμήματος

            Μαρία Τζανουδάκη

     

  • 13
    Ιαν '23

    Τελετή αποφοίτησης του Τμήματος της εξεταστικής περιόδου Σεπτεμβρίου 2022 στις 15/2/2023

    header

    Αθήνα 13/1/2023

    Ανακοινώνεται ότι η τελετή αποφοίτησης του Τμήματος  Κοινωνικής Ανθρωπολογίας της εξεταστικής περιόδου Σεπτεμβρίου 2022 του ΠΠΣ και του ΠΜΣ «Κοινωνική και Πολιτισμική Ανθρωπολογία» θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2023 στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου, ως εξής:

    Ώρα  10:30

    ΠΠΣ

    α/α

    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

    Α.Μ.

    1

    ΑΓΓΟΥΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ-ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

    52090119

    2

    ΑΙΓΙΝΙΤΗ ΔΗΜΗΤΡΑ -ΠΙΕΝΤΑΤΕ

    52180001

    3

    ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ

    52170098

    4

    ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

    52180109

    5

    ΑΝΘΡΩΠΕΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

    52160007

    6

    ΒΑΣΙΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ-ΜΑΡΙΑ

    52160040

    7

    ΒΕΝΙΕΡΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ

    52160185

    8

    ΒΕΡΓΩΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

    52170108

    9

    ΒΛΑΧΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ

    52150787

    10

    ΓΙΑΝΝΗΤΣΑΡΙΩΤΗ ΕΛΕΝΗ

    52170016

    11

    ΓΚΥΡΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

    52180075

    12

    ΔΑΦΝΗ-ΜΗΤΣΑΚΟΥ ΔΑΝΑΗ

    52160071

    13

    ΔΕΛΕΒΕΓΚΟΥ ΜΑΡΙΝΑ-ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

    52180052

    14

    ΔΗΜΟΥΛΑ ΒΑΓΙΑ-ΜΑΡΙΑ

    52170038

    15

    ΖΑΡΙΦΗ ΚΥΡΙΑΚΗ

    52160114

    16

    ΚΑΡΑΪΣΑΡΛΗ ΙΩΑΝΝΑ

    52160011

    17

    ΚΑΡΑΜΑΝΗ ΠΟΛΥΜΝΙΑ

    52180094

    18

    ΚΑΡΑΝΤΑΝΗ ΑΘΗΝΑ-ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

    52180032

    19

    ΚΑΣΑΠΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

    52160141

    20

    ΚΑΥΚΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

    52160172

    21

    ΚΙΤΣΑΛΗ ΕΥΘΥΜΙΑ

    52180195

    22

    ΚΟΡΟΜΗΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

    52160157

    23

    ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    52180143

    24

    ΚΟΥΝΑΔΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

    52131845

    25

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

    52180160

    26

    ΛΑΖΑΡΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ

    52131001

    27

    ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ

    52180101

    28

    ΛΑΥΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    52141023

    29

    ΜΑΝΑΣΗΣ-ΚΡΕΚΟΥΚΗΣ  ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ-ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ

    52170133

    30

    ΜΑΝΩΛΑΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ -ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

    52160054

    31

    ΜΑΥΡΟΔΗΜΗΤΡΑΚΗ ΡΑΦΑΕΛΑ

    52170022

    32

    ΜΕΡΚΟΥΡΗ ΙΟΥΛΙΑ

    52170046

    33

    ΜΟΥΤΖΟΥΡΗ ΜΥΡΣΙΝΗ-ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

    52180103

    34

    ΜΠΑΚΛΩΡΗ ΜΑΡΙΑ-ΕΙΡΗΝΗ

    52180108

    35

    ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ ΙΩΑΝΝΑ

    52160178

    Ώρα 12:00

    Α) ΠΠΣ

    α/α

    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

    Α.Μ.

    1

    ΠΑΝΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    52180215

    2

    ΠΑΝΟΣΚΑΛΤΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

    52170062

    3

    ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΓΙΑΣΕΜΗ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

    52180074

    4

    ΠΑΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ

    52180012

    5

    ΠΑΡΑΣΚΟΥΔΑ ΕΛΕΝΗ

    52110114

    6

    ΡΑΛΛΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

    52170028

    7

    ΣΙΓΑΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

    52180115

    8

    ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

    52180023

    9

    ΣΤΕΦΑΝΗ ΦΙΛΙΤΣΑ

    52180131

    10

    ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΑΓΓΕΛΙΚΗ

    52150700

    11

    ΣΧΙΝΑ ΚΥΡΙΑΚΗ

    52180114

    12

    ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΛΥΔΙΑ-ΦΑΝΟΥΡΙΑ

    52160038

    13

    ΤΟΥΡΛΟΥ ΑΝΝΑ

    52170055

    14

    ΤΣΙΠΕΛΗ ΕΛΕΝΗ

    52160151

    15

    ΤΣΙΤΣΙΡΙΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    52180206

    16

    ΦΕΦΕ ΡΕΒΕΚΚΑ

    52160150

    17

    ΦΛΑΜΟΥΡΑΚΗ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ

    52150025

    18

    ΧΑΜΖΑΪ ΑΛΦΡΙΝΤΑ

    52180193

    19

    ΧΙΩΤΙΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

    52180024

     

    Β) ΠΜΣ  Κοινωνική και Πολιτισμική Ανθρωπολογία

    α/α

    ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

    Α.Μ

    1

    ΑΛΕΞΑΝΔΡΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

    5220Μ005

    2

    ΔΕΜΕΡΤΖΗ ΜΑΡΙΑ

    5220Μ004

    3

    ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΑΝΝΑ

    5220Μ006

    4

    ΚΟΡΚΟΝΤΖΕΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

    5220Μ007

    5

    ΚΟΤΣΑΛΗ ΧΑΡΑ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

    5218Μ008

    6

    ΚΟΥΝΙΑΚΗ ΕΥΓΕΝΙΑ

    5220Μ008

    7

    ΚΡΙΚΕΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

    5220Μ010

    8

    ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    5220Μ013

    9

    ΜΑΡΑΜΑΘΑ ΧΡΥΣΟΥΛΑ

    5220Μ012

    10

    ΜΑΡΓΙΩΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ-ΕΥΘΥΜΙΑ

    5220Μ014

    11

    ΝΤΑΚΑ ΕΜΑΝΟΥΕΛΑ

    5220Μ016

    12

    ΠΑΝΤΕΛΑΚΟΥ ΑΝΝΑ-ΝΙΚΗ

    5220Μ002

    13

    ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    5220Μ015

    14

    ΡΑΛΛΗ ΠΑΝΩΡΑΙΑ

    5220Μ017

    15

    ΣΤΑΥΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ

    5220Μ020

    16

    ΤΟΜΑΖΟΥ ΑΝΝΑ

    5220Μ001

    17

    ΤΣΑΧΙΡΙΔΟΥ ΕΛΙΝΑ

    5220Μ018

    ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

    1. Σύμφωνα με τον Εσωτερικό Κανονισμό, ως ημέρα ορκωμοσίας έχει ορισθεί η 12η Δεκεμβρίου 2022, όπως αναγράφεται και στα αντίγραφα πτυχίων. Η συμμετοχή στην τελετή Αποφοίτησης δεν είναι υποχρεωτική για τους αποφοίτους.
    2. Οι απόφοιτοι θα παραλάβουν τα αντίγραφα πτυχία και τις μεμβράνες τους στην Τελετή Αποφοίτησης. Όσοι δεν προσέλθουν μπορούν να τα παραλάβουν από τη Γραμματεία.
    3. Οι απόφοιτοι θα προσέρχονται με τους συνοδούς τους (δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό) μισή ώρα πριν την έναρξη της Τελετής.
    4. Απαγορεύεται η χρήση τρικς και χαρτοπόλεμου στην Αίθουσα ή στο Κήπο.

                                                               Η Γραμματέας του Τμήματος

                                                                       Μαρία Τζανουδάκη

Διαλέξεις - Εκδηλώσεις

testimonial author Τα Όρια της Δημοκρατίας. Η συμμετοχή ως Διανεμητικό Πρόβλημα

Διάλεξη του καθηγητή κ. Stephan Lessenich στις 14 Νοεμβρίου 2022 στις 6μμ. Η διάλεξη είναι ανοιχτή προς όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα.

Ruth Benedict

Πολιτική & Οδηγίες

Εικόνες

Επικοινωνήστε

Στοιχεία Επικοινωνίας

Τηλ.: +30 210 920 1047, +30 210 920 1406
Email: santhrop'@'panteion.gr

Τοποθεσία

Λεωφ. Συγγρού 136, 176 71 Καλλιθέα

Προσωπικά δεδομένα

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies που είναι απαραίτητα για τη λειτουργία του και απαιτούνται για την επίτευξη των σκοπών που αναφέρονται στην πολιτική απορρήτου. Αποδεχόμενοι αυτό Ή κάνοντας κύλιση σε αυτήν τη σελίδα Ή συνεχίζοντας την περιήγηση, συμφωνείτε με την πολιτική απορρήτου μας.