ΠΑΝΤΕΙΟΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
ΣΧΟΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
TMHMATΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ
ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-2024
ΕΝΑΡΞΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ 20/03/2024
ΛΗΞΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ 31/03/2024
Αθήνα, 19-03-2024
Αριθ. πρωτ.: 14101
ΤΕΤΑΡΤΗ 20/3/2024 |
Κ.Μ. 520160 Ανθρωπολογία άλλων κοινωνιών: Το παράδειγμα των Βαλκανίων ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Αλ. Αγγελίδου ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Αίθουσα Ώρα Γραφείο Ε9 10.00-13.00
Κ.Μ. 520031 Ανθρωπολογικές θεωρίες της οικογένειας και της συγγένειας ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Ειρ. Τουντασάκη ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Αίθουσα Ώρα Γραφείο Δ14 10.00-17.00. Επώνυμα από Α-Ι και Μ.
Κ.Μ. 520223 Γλώσσα, μνήμη και ταυτότητα στην ελληνόφωνη Κάτω Ιταλία ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Χ. Πετροπούλου Αίθουσα Ώρα ΑΜΦ3 18.00-20.00 |
ΠΕΜΠΤΗ 21/03/2024 |
Κ.Μ. 520031 Ανθρωπολογικές θεωρίες της οικογένειας και της συγγένειας ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Ειρ. Τουντασάκη ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Αίθουσα Ώρα 21/3 Γραφείο Δ14 10.00-17.00 Επώνυμα από Κ, Λ, και Ν-Ω
Κ.Μ. 520032 Ανθρωπολογία της Θρησκείας και των Συμβολικών Συστημάτων ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκων: Γ. Μακρής ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Αίθουσα Ώρα Στοιχεία Γραφείο Ζ7 11.00-16.00 Α-Μ |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/3/2024 |
Κ.Μ. 520032 Ανθρωπολογία της Θρησκείας και των Συμβολικών Συστημάτων ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκων: Γ. Μακρής ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Αίθουσα Ώρα Στοιχεία Γραφείο Ζ7 11.00-16.00 Ν-Ω
Κ.Μ. 520158 Ελληνική Εθνογραφία ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Α. Αγγελίδου ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Αίθουσα Ώρα Γραφείο Ε9 09.00-12.00
Κ.Μ.520212 Ανθρωπολογία και Ιστορία ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΎ Διδάσκουσα Δ. Κόφτη ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Αίθουσα ΄Ωρα Γραφείο Δ5 09.30-15.30 Α-Μ 9.30-12.30 Ν-Ω 12.30-15.30
Κ.Μ. 520213 Εθνογραφία και κινηματογραφική γραφή ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Δ. Κόφτη Αίθουσα Ώρα 102 16.00-18.00 |
ΣΑΒΒΑΤΟ 23/3/2024 |
Κ.Μ. 520155 Ευρωπαϊκή Ιστορία ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Ν. Μαρωνίτη ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Αίθουσα Ώρα Γραφείο Δ6 10.00-13.30
Κ.Μ. 520170 Τεκνοθεσία και Ιατρικά Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή : Ιδεολογίες και Τεχνολογίες της Συγγένειας ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝOY Διδάσκουσα: Ειρ. Τουντασάκη Αίθουσα Ώρα ΣΚΙΙ 11.00-13.00
Κ.Μ. 520142 Θέματα Ελληνικής Ιστορίας: 19ος-20ος αιώνας. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Ν. Μαρωνίτη Αίθουσα Ώρα ΣΚΙΙ 15.00-17.00 |
ΚΥΡΙΑΚΗ 24/3/2024 |
Κ.Μ. 520047 Αστική Ανθρωπολογία ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκων: Λ. Οικονόμου Αίθουσα Ώρα ΣΚΙΙ 11.00-13.00 |
ΤΡΙΤΗ 26/3/2024 |
Κ.Μ. 520214 Νέοι και Έγκλημα ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Σ. Βιδάλη ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Αίθουσα Ώρα Ζ14 10.00- 14:00
Κ.Μ. 520089 Εισαγωγή στην Κοινωνική Θεωρία ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ A΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Aλ. Λαβράνου Αίθουσα Ώρα ΣΚΙΙ 13.00-15.00 |
ΤΕΤΑΡΤΗ 27/03/2024 |
Κ.Μ. 520231 Εισαγωγή στην Πολιτική Φιλοσοφία ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Α. Λαβράνου Αίθουσα Ώρα ΣΚΙΙ 09.00-11.00
Κ.Μ. 520209 Κράτος, Δίκαιο, Κοινωνία και Κοινωνικός ΄Ελεγχος ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Σ. Βιδάλη Αίθουσα Ώρα ΣΚΙΙ 13.00-15.00
K.Μ. 520003 Εισαγωγή στην Κοινωνική Ανθρωπολογία ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκων: Π. Πετρίδης Αίθουσα Ώρα ΣΚΙΙ 15.00-17.00
Κ.Μ. 520109 Ταυτότητα, Ετερότητα και Πολυπολιτισμικότητα ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκων: Α. Νοταράς Αίθουσα Ώρα ΑΜΦ3 18:00- 20:00 |
ΠΕΜΠΤΗ 28/3/2024 |
Κ.Μ. 520033 Ανθρωπολογία του Σώματος ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Ε. Αβραμοπούλου Αίθουσα Ώρα ΣΚΙI 11.00-13.00
Κ.Μ. 520195 Πληροφοριακή παιδεία: Μεθοδολογία αναζήτησης, αξιολόγησης και χρήσης πηγών ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Χρ. Κανάκη Αίθουσα Ώρα ΣΚΙΙ 15:00-17:00
Κ.Μ. 520040 Ανθρωπολογία και Υλικός Πολιτισμός ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Ε. Μαμουλάκη Αίθουσα Ώρα ΑΜΦ2 19:00- 21:00 |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/3/2024 |
Κ.Μ 520108 Ανθρωπολογία του Δικαίου ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα Ε. Μαμουλάκη Αίθουσα Ώρα ΣΚΙΙ 11.00-13.00
Κ.Μ. 520241 Ανθρωπολογία του Χορού ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Α.-Ν. Κουτσούγερα Αίθουσα Ώρα ΑΜΦ2 13.00-15.00
Κ.Μ. 520064 Ανθρωπολογία των ισλαμικών κοινωνιών ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκων: Γ. Μακρής Αίθουσα Ώρα Ζ7 10.00-13.00 14.00-17.00 |
ΣΑΒΒΑΤΟ 30/3 |
K.Μ. 520211 Ανθρωπολογία της Τροφής και του Ποτού ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Κ. Μελισσινού Αίθουσα Ώρα 301 11:00-13:00
Κ.Μ. 520084 Ανθρωπολογικές Προσεγγίσεις της Μετανάστευσης ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Α. Ροζάκου Αίθουσα Ώρα ΣΚΙΙ 13.00-15.00
Κ.Μ. 520150 Ανθρωπολογικές Προσεγγίσεις της Διασποράς ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΎ Διδάσκων: Α. Νοταράς ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ Αίθουσα Ώρα Δ19 14.00-17.00 |
ΚΥΡΙΑΚΗ 31/3 |
Κ.Μ. 520204 Ανθρωπολογία της Γλώσσας ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Σ. Μπουκάλα Αίθουσα Ώρα ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ 13.00-15.00
Κ.Μ. 520135 Aνθρωπολογία της Ευρώπης και της Ε.Ε. ΕΠΙΛΟΓΗΣ Ε΄-Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ Διδάσκουσα: Σ. Μπουκάλα Αίθουσα ΄Ωρα ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ 15.00-17.00 |
Η Πρόεδρος του Τμήματος
Καθηγήτρια Diana Riboli